Newsletter

Finansowy prezent dla dziecka I

19.10.2004
Konto banku można założyć już 13-latkowi. "Własne" pieniądze i karta płatnicza to bardzo praktyczne korzyści, ale związane z tym krokiem w dorosłość obowiązki, to duża odpowiedzialność dla nastolatka i rodziców...

Konto dla nastolatków ma w swojej ofercie kilka banków - warunkiem jest ukończenie 13 roku życia. Tak młoda osoba nie posiada jeszcze pełnej zdolności do czynności prawnych, w związku z tym, posiadaczami konta są rodzice lub opiekunowie. I to rodzice lub opiekunowie, którzy udzielają dziecku pełnomocnictwa do zgromadzonych środków, zobowiązują się do systematycznych wpłat - zwykle miesięcznie minimum kilkadziesiąt złotych.

Nastoletni posiadacze kont mogą zwykle wykonywać większość operacji: wpłacać i wypłacać gotówkę, robić przelewy, zlecenia stałe. Oprocentowanie takiego rachunku jest bardzo niskie, rzędu ułamków procenta. Młodzi ludzie mogą jednak otworzyć specjalną usługę w koncie i odprowadzać część środków, nadwyżkę na wyżej oprocentowaną lokatę - rodzaj skarbonki.

Rodzice mogą także złożyć wniosek o posługiwanie się przez młodego człowieka kartą płatniczą, dzięki której może wypłacać pieniądze z bankomatów i płacić za zakupy w sklepach. Niektóre banki nie pobierają opłat za korzystanie z kart, ale niektóre tak - do kilkunastu złotych rocznie. Regulując nimi rachunki w sklepach nie płaci się prowizji, podobnie jak za korzystanie z bankomatów banku, który wydał kartę. Ale niepełnoletni posiadacze kont nie mogą liczyć na tzw. debet - banki nie pozwalają na pobranie więcej, niż jest na koncie. W kilku bankach w wydawanych kartach można także skorzystać z funkcji zablokowania jej pewnych możliwości, np. zablokować funkcję płatniczą lub możliwość wypłat z bankomatów i wtedy karta spełnia rolę czegoś na kształt wirtualnej portmonetki.

W niektórych bankach istnieje natomiast szansa na wydanie niepełnoletniej osobie karty kredytowej - zwykle jest to jednak na zasadzie karty dodatkowej do karty rodziców i jest to usługa dość kosztowna.

Na co zwrócić uwagę? W razie kradzieży kartę można zastrzec. Banki przejmują odpowiedzialność za transakcje dokonane bez wiedzy i zgody posiadacza karty już na godzinę przed zastrzeżeniem, ale obwarowują to rożnymi rygorami, np. z wyłączeniem operacji dokonanych z użyciem kodu PIN (w przypadku, gdyby złodziej w jakiś sposób poznał, podpatrzył PIN). W miejsce utraconej karty można otrzymać nową, ale kosztuje to kilka, kilkanaście złotych.

Zazwyczaj banki wysyłają właścicielom rachunków miesięczne zestawienie wykonanych operacji. Z kontem związanych jest także szereg dodatkowych usług, zazwyczaj płatnych, jak informowanie o stanie konta przez SMS.

Często banki stosują wymóg, żeby założyć konto niepełnoletniej osobie - osoba dorosła sama musi mieć konto w tym banku. Częstą także praktyką jest to, że banki, które nie dają możliwości założenia samodzielnego, odrębnego konta dla osoby niepełnoletniej, dają możliwość otworzenia subkonta - udzielenia pełnomocnictwa osobie niepełnoletniej do konta rodzica, opiekuna. Z tym, że dość często subkonto nie daje takich możliwości, jak samodzielny rachunek, np. regulamin zabrania korzystania niepełnoletnim z kart płatniczych wydanych do konta.

Czy warto? Dostęp do swoich "własnych" pieniędzy to wygoda, ale odrębne konto to przede wszystkim nauka bardzo pożytecznych dla młodego człowieka zalet - oszczędzania, umiejętności gospodarowania własnymi środkami, samodzielności. To także nauka odpowiedzialności i ponoszenia konsekwencji za swoje postępowanie. Warto więc - przed przejrzeniem zasad i regulaminów otwierania rachunków dla niepełnoletnich - odpowiedzieć sobie na pytanie, czy na te nauki nie jest jeszcze trochę za wcześnie?

Źródła: strony internetowe banków

Autor: Eryk Kazanowski

Copyright by Portal Edukacji Ekonomicznej NBPortal.pl

Materiał pochodzi z Portalu Edukacji Ekonomicznej NBPortal.pl Materiał pochodzi z Portalu Edukacji Ekonomicznej NBPortal.pl
Warto wiedzieć
ZUSILLA atakuje, Legg Mason broni 15.04.2011
15 kwietnia Legg Mason TFI S.A. rozpoczyna kampanię reklamową uświadamiającą Polakom potrzebę samodzielnego... więcej
Legg Mason Akcji FIO na 5 gwiazdek AOL 10.02.2011
Fundusz Legg Mason Akcji utrzymał swój 5-gwiazdkowy rating firmy Analizy Online. Tym samym pozostaje... więcej
Union Investment TFI konsekwentnie stawia na akcje 24.01.2011
Warszawa, 20 stycznia 2011 – Pomimo, że nowy rok na warszawskiej giełdzie rozpoczął się spadkami,... więcej
więcej